Terapia oddechowa

Oddychanie jest procesem kluczowym. Mięśnie oddechowe to jedyne stale pracujące mięśnie szkieletowe. Ich osłabienie znacznie obniża zdolności wysiłkowe całego organizmu. Można je jednak, tak jak wszystkie inne mięśnie, poddać treningowi. SpiroTiger® jest jedynym na świecie mobilnym systemem bazującym na wymuszonej respiracji z monitorowaną reinhalacją CO2 (isocapnic hyperpnea). System ten jest identyczny z naturalnym procesem oddychania.

Jeśli często zauważasz, że brak Ci tchu, szybko się męczysz, miewasz zadyszkę lub masz problemy z właściwym oddychaniem – ta terapia jest skierowana do Ciebie!

Wśród udowodnionych naukowo efektów treningowych warto wymienić poprawę w zakresie:

 • koordynacji cyklu oddechowego, 
 • wytrzymałości i zdolności wysiłkowej,
 • siły oraz elastyczności mięśni oddechowych.

Res4

W jakich przypadkach stosujemy metodę SpiroTiger®?

Rzucanie palenia, POCHP
Trening oddechowy „palacza“:

  Doskonale wiadomo, że to układ oddechowy jest najbardziej podatny na uszkodzenia wśród osób palących papierosy. Badania Boutellier (2008) oraz Scherera i wsp. (2008) wykazały, że stosowanie treningu respiracyjnego u osób palących papierosy: poprawia siłę i wytrzymałość mięśni oddechowych, poprawia zdolności wysiłkowe całego organizmu, zmniejsza duszność oraz poprawia jakość życia.

Astma
… Jestem zmęczona częstym występowaniem braku tchu i ciągłym noszeniem ze sobą Ventolinu, w jaki sposób mogę lepiej i bardziej naturalnie zarządzać tym stanem rzeczy? – Używając SpiroTigera ® możesz poprawić funkcję mięśni respiracyjnych tak, aby oddychanie stało się łatwiejsze.
Od czasu kiedy używam SpiroTigera® moje oddychanie zmieniło się znacząco. Jest dużo łatwiejsze w trakcie aktywności fizycznych. Zauważyłem, że nie mam już wcześniej występujących problemów związanych z atakami astmy w określonych momentach. Moje parametry oddechowe (PEF) poprawiły się z 600 na 800 – z tego powodu jestem bardzo szczęśliwy, szczególnie, że już prawie nie potrzebuję mojego Ventolinu! Lachlan Davey, Wellington, Nowa Zelandia – profesjonalny triathlonista, astmatyk (15 września 2010):
 

Efekty treningu respiracyjnego wśród astmatyków:

 • Poprawa sprawności mięśni oddechowych
 • Poprawa zdolności wysiłkowych
 • Poprawa koordynacji oddechu
 • Zmniejszona duszność
Chrapanie, bezdech nocny
Po zniknięciu dokuczliwych hałasów związanych z chrapaniem jest jasne: SpiroTiger® to błogosławieństwo!

Badania naukowe przeprowadzone w Szpitalu Lindenh w Bernie wykazały, że już po 4 tygodniach treningu mięśni gardła częstotliwość chrapania uległa znacznemu zmniejszeniu.

 
Osiągnięcia w leczeniu chrapania:

Badania przeprowadzone przez dr Bauera z Wydziału Pneumologii Szpitala Lindenh w Bernie (Szwajcaria) wskazały na pozytywne efekty treningu wytrzymałościowego mięśni oddechowych wśród chrapiących. Według doktora Bauera długość i głębokość snu, zwiększająca się w nocy, powoduje, że mięśnie gardła coraz ulegają coraz większemu rozluźnieniu, co jest jedną z przyczyn chrapania. Dodatkowo wraz z wiekiem mięśnie te ulegają osłabieniu. Czynniki te mogą przyczyniać się do chrapania: niewystarczające napięcie tych struktur uniemożliwia ciągłe otwarcie gardła.

W swoich badaniach dr Bauer udowodnił, że częstotliwość chrapania wśród badanych osób korzystających z treningu mięśni oddechowych została zmniejszona w sposób znaczny. SpiroToger® oznacza zatem nadzieję dla wielu chrapiących oraz ich partnerów.  

Efekty treningu respiracyjnego wśród osób chrapiących:

 • Skrócenie czasu chrapania w nocy
 • Poprawa siły mięśni języka
 • Poprawa wytrzymałości mięśni oddechowych
 • Subiektywna poprawa jakości snu
Kontrola masy ciała

Z racji tego, że trening oddechowy angażuje aż 370 mięśni organizmu człowieka trening ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z nadwagą.

Badania naukowe przeprowadzone przez Villiot-Danger i wsp. (2010) oraz Franka i wsp. (2010) wykazały pozytywny wpływ treningu respiracyjnego na osoby mające nadwagę i ludzi otyłych. Odnotowano m. in. redukcję duszności, poprawę efektywności treningu oraz poprawę zdolności wysiłkowych wśród osób poddanych treningowi.

Mukowiscydoza

Badania naukowe przeprowadzone przez: Kamina i wsp. (2006), Sartoriego i wsp. (2008) oraz Mollera i wsp (2008-2009) wykazały, że trening respiracyjny metodą SpiroTiger wśród osób chorujących na mukowiscydozę poprawia funkcję mięśni oddechowych (wydolność fizyczna, FEV1), zwiększa pojemność życiową (VC – vital capacity), prowadzi do sprawniejszego usuwania flegmy, redukuje leczenie antybiotykowe, redukuje duszność oraz poprawia jakość życia.

Myasthenia gravis, dystrofie mięśniowe, stwardnienie boczne zanikowe, rdzeniowy zanik mięśni

Efekty treningu respiracyjnego wśród osób z zanikami mięśniowymi:

 • Utrzymanie funkcjonowania mięśni oddechowych
 • Poprawa wytrzymałości mięśni oddechowych
 • Subiektywna poprawa wytrzymałości fizycznej
 • Subiektywna redukcja duszności
 • Efektywniejsze oddychanie
Niewydolność serca

Trening mięśni oddechowych metodą SpiroTiger, jako część fizjoterapii kardiologicznej, może zwiększać zdolności wytrzymałościowe i siłowe tych struktur.

W konsekwencji ma to pozytywny wpływ na objawy związane z dusznością, a także poprawia możliwości wysiłkowe pacjentów.

Zespoły bólowe kręgosłupa - dyskopatie, dysfunkcje, zespoły posturalne
Mój chroniczny ból pleców zniknął. Zdecydowanie czuję się o wiele zdrowiej.

Z racji tego, że w cyklu oddechowym bierze udział nawet 370 mięśni, trening ten jest doskonałym uzupełnieniem terapii przy leczeniu problemów związanych z zespołami bólowymi kręgosłupa.
Trening respiracyjny wzmacnia zdecydowaną większość mięśni tułowia. Nie tylko cykl oddechowy, ale także stabilność tułowia ulega stałej poprawie.

Rezultatem jest mniejsza liczba epizodów bólowych całego kręgosłupa oraz lepsza „świadomość ciała”.

Skolioza, plecy okrągłe, wklęsło okrągłe
Terapia respiracyjna jest świetnym dopełnieniem korenkcji wad postawy. Proces wymuszonego oddychania z oporem wzmaga symetryczną pracę mięśni gorsetu mięśniowego całego tułowia i klatki piersiowej.
Obniżona sprawność seksualna
Jednym z najczęściej komentowanych efektów treningu respiracyjnego wśród klientów była poprawa w zakresie sprawności seksualnej. Skłoniło to prof. Sartorio i wsp. (2012) do przeprowadzenia badań na temat wpływu tego treningu na ten aspekt.
Badania zespołu badawczego wykazały, że już po 12 sesjach treningowych poziom hormonu wzrostu (GH) oraz kortyzolu wzrósł znacznie. Według autorów może się to przyczyniać do poprawy w zakresie sprawności seksualnej.

Zapraszamy również osoby uprawiające sport (zarówno amatorsko jak i zawodowo) na:

 • trening fitness (podniesienie zdolności wysiłkowych układu oddechowego i krążeniowo-oddechowego)
 • intensywny trening dla dyscyplin wytrzymałościowych/siłowych (podniesienie zdolności wysiłkowych układu oddechowego, poprawa wytrzymałości ogólnej oraz zdolności koordynacyjnych układu oddechowego)
 • trening podtrzymujący/regenerujący (utrzymanie wysokiego poziomu przygotowania fizycznego układu oddechowego, wytrzymałości ogólnej, szybsza regeneracja)
 • trening układu oddechowego podczas rekonwalescencji (utrzymanie wysokiego poziomu przygotowania fizycznego układu oddechowego, wytrzymałości ogólnej, szybszy czas powrotu do wysokiego poziomu przygotowania fizycznego po urazie)
Res3

Powyższy opis został stworzony na podstawie informacji ze strony www.spirotiger.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek

9:00 - 17:00

sobota

10:00 - 13:00

Umów się na wizytę

tel. (85) 743-23-29 - gabinet

lub 698-119-542


698-450-320 - rehabilitacja i masaż

Zapraszamy !