Leczenie chrapania

Chrapanie jest wynikiem zaburzeń oddychania, które polegają na zwiotczeniu mięśni i zwężeniu cieśni gardła w czasie snu. W takiej sytuacji przepływające powietrze może wprawiać ściany gardła w drgania – to właśnie ich efektem jest chrapanie. Konsekwencją tego, opróćz uciążliwego hałasu jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu.Ten lekceważony przez ludzi problem może doporowadzić do bezdechu nocnego. Wbrew stereotypowym opiniom chrapanie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Uciążliwe jest również spanie z „chrapaczem”, które może zabrać nawet kilka godzin snu w ciągu tygodnia.

Bezdechem nocnym nazywamy już co najmniej 10-sekundowe momenty, w czasie których podczas snu nie oddychamy. Zetknięcie się ścian gardła i zamknięcie drogi przepływu powietrza powoduje stopniowe zwiększanie wysiłku oddechowego. Można zaobserwować coraz silniejsze ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, którym nie towarzyszą wdech i wydech powietrza. Osoby z zaawansowaną postacią takich zaburzeń, w czasie snu walczą wręcz o każdy oddech. Organizm wykonuje wówczas ogromną pracę, w wyniku czego dochodzi do wzmożonej potliwości, odczuwania duszności czy dławienia, wielokrotnie wybudzając ze snu.

Leczenie odbywa się za pomocą urządzenia Spirotiger. Terapia jest swoistym treningiem mięśni górnych i dolnych dróg oddechowych i polega na wymuszonej respiracji z oporem z monitorowaną reinhalacją CO2 (brak efektu zadyszki i hiperwentylacji). Zastosowanie tej metody zwiększa wytrzymałość i zdolność wysiłkową mięśni oddechowych, a także znacznie poprawia koordynację cyklu oddechowego. Najważniejsze jest jednak ujędrnienie gorsetu mięśniowego górnych dróg oddechowych, co pozwala udrożnić przepływ powietrza.

Res2
Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek

9:00 - 17:00

sobota

10:00 - 13:00

Umów się na wizytę

tel. (85) 743-23-29 - gabinet

lub 698-119-542


698-450-320 - rehabilitacja i masaż

Zapraszamy !